Jauniešu uzņēmīguma forums

26. aprīlī radošā un informatīvi piesātinātā gaisotnē norisinājās pirmais Ķekavas novada "Jauniešu uzņēmīguma forums". Foruma mērķis ir jauniešu uzņēmējdarbības veicināšana Ķekavas novadā, kas tiek īstenots sadarbojoties Ķekavas novada Jaunatnes iniciatīvu centram (JIC) ar Ķekavas novada Uzņēmēju padomi un Ķekavas novada pašvaldību.

Pasākumā piedalījās un radošajās komandās kopumā darbojās 81 skolēns no Daugmales pamatskolas, Ķekavas vidusskolas, Baložu vidusskolas un privātās pamatskolas “Gaismas tilts 97” 8., 10. un 11. Klasēm.

Pasākuma pirmajā daļā jauniešiem bija iespēja uzzināt par dažādiem uzņēmējdarbības uzsākšanas veidiem, par ko stāstīja vairāki jaunie uzņēmēji, kas pārstāv dažādus uzņēmējdarbības modeļus, kā arī organizāciju pārstāvji, kas īsteno jauniešus attīstības un jauniešu uzņēmējdarbības attīstības programmas.

Latvijā darbojas un savu atpazīstamību iemantojušas divas jauniešu attīstības programmas - Go Beyond un Junior Achievment. Par programmas Go Beyond iespējām jauniešus plašāk informēja pārstāvis Līvs Lāma. Šī programma radīta, lai palīdzētu jauniešiem attīstīt līderības un sociālās prasmes, kas palīdzētu pārvarēt savu spēju robežas izmantojot šādus rīkus: ikmēneša individuālais un komandu koučings, mentorings, semināri, atvērtās vieslekcijas, tikšanās ar programmas vadību un neformālās aktivitātes.

Savā pozitīvajā pieredzē par sadarbību ar Junior Achievement programmas mentoriem dalījās dalībniece Annamarija Pumpura, kura kopā ar skolas draugiem izveidoja savu mācību uzņēmumu "AP Cajon Drums", kas izgatavo sitamos mūzikas instrumentus - kahonus. Savā runā Annamarija jauniešiem arī plaši izklāstīja izaicinājumus ar kuriem saskārusies sava uzņēmuma attīstīšanas ceļā.

Par līdzīgiem un citiem izaicinājumiem, ko līdzi nes aktīvās atpūtas biedrības vadīšana, programmas turpinājumā, plaši izklāstīja "Baldones Waterjump" puiši - Rinalds un Kaspars, kas nekautrējās runāt tiešu valodu atbildot uz jauniešu jautājumiem par finansiālo pienesumu , nosaucot to par dārgu hobiju un tajā pat brīdi liekot ikvienam interesentam nolaisties uz zemes, lai saprastu, ka kompleksa izveidē un katrā no aktivitātēm tiek ieguldīts milzīgs darbs, entuziasms un finansiālie līdzekļi, kuru piesaistīšanai tikuši izmantoti gan Eiropas struktūrfondi, gan personīgs finansiālais ieguldījums.

Kā nākošais iedvesmotājs jauniešus uzrunāja Ķekavas vidusskolas absolvents Krišjānis Eihmanis, viens no "KasTeKust" fotogrāfiem un dibinātājiem. "KasTeKust" piedāvā klientam programmatūru un servisu, kas nodrošina augstas kvalitātes kustīgu bilžu (kustbilžu) radīšanu. Joma, kurā puiši atraduši savu unikālo vietu ir pamatīgi noslogota, kā arī mūsdienu tehnoloģijas ļauj ikvienam izdaiļot savu attēlu ātri un ar visplašākajām iespējām radot vēra ņemamu konkurenci. Mēģinot atbildēt uz jautājumu, kur slēpjas "KasTeKust" veiksmes atslēga vairāk kārt tika pieminēti augstie kvalitātes standarti un spēja izprast savu klientu, kas attīstītas laika gaitā un apgūtas dažādās sadzīviskās situācijās.

Pirmo pasākuma daļu noslēdza "Design Elevator" pārstāvji Čārlzs un Elīna Bušmaņi, kuru plašā pieredze produktu dizaina izveides jomā sniedza pasākuma dalībniekiem iespēju palūkoties uz jauna produkta radīšanu no dizainera skatu punkta. Dizaineri norādīja uz to cik būtiski ir atrast atbilstošu klientu segmentu un pilnība izprast produkta piemērotību lietotāja vajadzību nodrošināšanai un apmierināšanai, kā arī uzsvēra ka viens no vissvarīgākajiem faktoriem jaunu produktu radīšanas tendencēs ir vides saudzēšana, kas jāņem vērā. Vēlāk Čārlzs un Elīna pievienojās projekta mentoru grupai foruma radošajā daļā.

Foruma otrajā daļā dalībnieki darbojās 12 komandās ar 8 mentoru atbalstu radot uzņēmējdarbības idejas. Mentoru lomā iejutās atsaucīgi uzņēmēji pārstāvot šādus uzņēmumus: Čārlzs un Elīna Bušmaņi - Design Elevator, Inga Pinne - T/C Liiba, Gita Maķe - Attach, Angelika Bondare - Latvijas Meliorācija, Sanita Baginska - Dancitis Handmade, Anita Skuja – Telpa, Ivars Girgensons - Ekka.

Jauniešiem kopā ar mentoriem tika dotas 30 minūtes ideju radīšanai un 15 minūtes "zibens" prezentācijas sagatavošanai, kas ilgst 1 minūti. Kad laiks bija iztecējis, mentoriem apvienojoties ar 3 neitrāliem jauniešiem, kas pasākumā piedalījās kā skatītāju, tika izveidota žūrijas komisija. Žūrijas komisija visas idejas atzina par oriģinālām, radošām un aizraujošām, taču tā kā bija dots uzdevums sadalīt atbalstītāju sagādātās balvas pēc žūrijas ieskatiem, tad žūrija izcēla šādas jauno uzņēmumu idejas, kas saņēma šādas balvas:
• AP Cajon Drums simpātiju balvu saņēma neparastākā jauniešu ideja par Pazemes izkaides parka izveidi. (Ķekavas vidusskolas 8.c klases skolēni)
• Mobilly simpātiju balva tika piešķirta praktiskākajai idejai – “Pļauj un spļauj”, kas piedāvāja nodrošināt zālāja pļaušanas pakalpojumus. (Ķekavas vidusskolas 11.b klases skolēni)
• Baldones waterjump apmeklējumu 5 personām izcīnīja visaktuālākā un mūsdienīgākā ideja - Elektronikās ID kartes, kas nodrošinātu vides resursu taupīšanu pasākumu organizatoriem un sniegtu plašas pielietošanas iespējas klientiem. (Ķekavas vidusskolas 8.b klases skolēni)
• Papildus simpātiju balvu piešķīra arī Design Elevator idejai par tērpu, kas pielāgojas laika apstākļiem nemitīgi nodrošinot ķemeņa komfortu. (Ķekavas vidusskolas 10. klases skolēni)
• Kā arī divas simpātiju balvas no Ķekavas novada Jaunatnes iniciatīvu centra - idejai par rokraksta labošanas ierīci, komanda un idejai par ekoloģisko somu izstrādi. (Ķekavas vidusskolas 8.d klases un 11.ab klases  skolēni)

Pārpublicēts no jic.kekava.lv