"Vecāki ienāk skolā"

 

Projekta “Vecāki ienāk skolā” mērķis ir dot jauniešiem iespēju satikt dažādu jomu profesionāļus, apzināt saistītās profesijas un uzdot sev interesējošus jautājumus, kas 2023. gada aprīlī palīdzētu skolēniem veikt apzinātu izvēli ēnot sev interesējošu profesionāli kādā uzņēmumā, prast uzdot sev interesējošus jautājumus, laicīgi veikt karjeras informācijas izpēti, atlasi, lai patstāvīgi pieņemtu karjeras lēmumu. Projekts norisinājās sadarbībā ar karjeras konsultanti Sanitu Āboliņu un sociālo zinību skolotāju Gunitu Jefremovu.

Vecāki tika aicināti pastāstīt skolēniem par: savu ikdienas darbu, aizkulisēm, kādi ir darba pienākumi un uzdevumi, ko būtu cītīgāk mācījies skolas laikā, lai šobrīd nebūtu jāapmeklē papildus kursi, apmācības, kā veidojās karjera, vai ir mainījis profesiju, vai arī dara darbu par ko izmācījies augstskolā, par ko vēl var strādāt ar iegūto izglītību (radniecīgās profesijas), profesijas + un –, kāda ir tipiska darbadiena, darba aprīkojums, instrumenti un darba apstākļi.

            Ar aizraujošu un interaktīvu stāstījumu pie 6. klases skolēniem ieradās Ķekavas vairumtirdzniecības uzņēmējs un SEB bankas IT un Baltijas incidentu novēršanas vadītāja, kas lūdza jauniešus definēt, kas ir nauda, uzņēmējdarbība, vienlaicīgi liekot lietā digitālo rīku Mentimeter un nosaucot tādas profesijas pārstāvjus kā ārsts, angļu filologs, tulks, skolotājs un ķīmiķis, kas strādā banku filiālēs un uzņēmumā.

Pie 7. klases skolēniem atbrauca MSC (Mediterrian Service Center) Rīgas starptautisko kravas pārvadājumu sūdzību izskatīšanas speciāliste, kas deva iespēju iejusties preču (Kinder Bueno šokolādītes) novērtētāju lomā un apskatīt miniatūrus/ modeļu preču pārvadāšanas konteinerus.

           Ksenukai pārdošanas nodaļas vadītāja uzsvēra 8. klašu jauniešu vasaras darba nozīmi nākotnes karjeras izvēlē, kā arī akcentēja valodu zināšanu nepieciešamību mūsdienu darba tirgū un neapstāties mērķu sasniegšanā, lai arī šobrīd tie šķiet nesasniedzami. BIOR IKT vadītāja apstiprināja, ka datorprasmes turpmāk būs aizvien pieprasītāka prasme darba tirgū un ka mākslīgais intelekts aizstās lielu daļu zināmas profesijas, kur jāveic manuāla datu apstrāde. Šobrīd jau pieejami čatroboti, kas aizstāj 10 cilvēku darbspēku. Savukārt Cilvēktiesību centra projektu vadītāja akcentēja spēju vadīt un piesaistīt Eiropas Fondu līdzekļus, dažādu projektu īstenošanai.

Paldies atsaucīgajiem un atraktīvajiem skolēnu vecākiem, kuri dalījās ar savu pieredzi!

Raksta autores: Sanita Āboliņa un Gunita Jefremova